🍲DANIE: KNEDLE ZE ŚLIWKAMI Z CYNAMONEM IMBIREM I ŚMIETANĄ

Z dedykacją dla Babci Anieli

To jest moja podróż do dzieciństwa, wiejskiego spokoju, radości i ukochanych dziadków, gdyż kuchnia to nie sztywne ramy, reżim i profesjonalna pełna patologii i kalkulacji gastronomia. Prawdziwa kuchnia to nasze serce – proste jedzenie przygotowane z radością dla drugiego człowieka. Bez obsesji na punkcie zdrowej diety i wartości odżywczych. Czyste i bezpretensjonalne cieszenie się dobrą chwilą, spokojem i odczucie miłości do życia i całego istnienia. Wdzięczność – prosta i szczera!

SKŁAD:

1,5 KG ZIEMNIAKÓW
500 GR MĄKI PSZENNEJ
1/2 SZKLANKI MĄKI ZIEMNIACZANEJ
0,5 KG ŚLIWEK SŁODKICH
1/2 SZKLANKI ŚMIETANY 30%

PRZYPRAWY:

CUKIER
CYNAMON
IMBIR
KURKUMA
SÓL
SYROP Z MNISZKA

WYKON:

ZIEMNIAKI OBIERAMY I GOTUJEMY W WODZIE Z SOLĄ
PRZEPUSZCZAMY PRZEZ PRASKĘ LUB MIELIMY W MASZYNCE DO MIĘSA

DODAJEMY IMBIR
SÓL
MĄKA PSZENNA
KURKUMA
MĄKA ZIEMNIACZANA

CIAST ZAGNIATAMY I DZIELIMY NA PORCJE

MACERAT DO ŚLIWEK:

ŚLIWKI DRYLUJEMY I KROIMY W POŁÓWKI
DAJEMY CYNAMON I SYROP Z MNISZKA
MIESZAMY

WKŁADAMY ŚLIWKĘ I LEPIMY KULKĘ Z CIASTA
WRZUCAMY DO WRZĄTKU I CZEKAMY AŻ WYPŁYNIE

POLEWAMY ŚMIETANĄ
POSYPUJEMY CYNAMONEM I CUKREM

NO I TEGO 😉

Śliwka

Fioletowe gatunki śliwek są lekko ochładzające, żółte natomiast są zazwyczaj neutralne; smak słodko-kwaśny. Budują płyny organiczne. Są stosowane w przypadku chorób wątroby i w cukrzycy. Gotowane śliwki są tradycyjnym środkiem na zaparcia, szczególnie korzystnym przy oznakach nadmiaru w wątrobie i gorąca. Śliwki leczą również marskość wątroby, stany stwardnienia lub powiększenia wątroby oraz odwodnienie. Fioletowe śliwki są najlepsze na zaburzenia wątroby, które objawiają się zahamowaniami emocjonalnymi, bólem i rozstrojem nerwowym.

Ostrzeżenia: Śliwka nie jest wskazana dla osób, które mają słabe trawienie, wrzody albo żołądkowo-jelitowe stany zapalne. Z powodu dużej zawartości kwasu szczawiowego śliwki pozbawiają organizm wapnia.

Słone śliwki umeboshi (bardzo kwaśne i słone) leczą niestrawność, biegunkę, czerwonkę, usuwają robaki i działają korzystnie na wątrobę. Bardzo alkalizujące umeboshi, ze względu na zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawiennych, są czasami nazywane „Japońskim Alka-Seltzer”. Nawykowe spożywanie tych śliwek może wprowadzić do diety zbyt dużo soli. Niestety japońskie solone śliwki i większość innych ich odmian zazwyczaj wytwarza się przy użyciu soli rafinowanej. Śliwki umeboshi są dostępne w całości, a także w postaci wyciągów w formie płynu, tabletek, octu i past.

Paul Pitchford. „Odżywianie dla zdrowia”.

%d blogerów lubi to: