CZŁOWIEK PASJA EWOLUCJA

DSC_8644

Najważniejszą bitwą toczącą się nieustannie we wszechświecie jest walka ewolucji z egocentryzmem. Ewolucyjny pęd do osiągnięcia większej głębi jest równoznaczny z pędem do pokonania egocentryzmu, do odkrycia szerszych i głębszych całości, do rozwijania coraz pełniejszych związków. Molekuła pokonuje egocentryzm atomu. Komórka pokonuje egocentryzm molekuły. Owo dążenie nigdzie nie objawia się z większą oczywistością niż w rozwoju człowieka.

Ken Wilber

INTERNET jest stosunkowo nową przestrzenią w której dopiero uczymy się świadomie i odpowiedzialnie funkcjonować powinno opierać się na poszanowaniu tej właśnie przestrzeni komunikacji oraz propagować idee “wartości informacji”, która powinna odzyskać swoją pierwotną jakość i moc, a za jej formowaniem powinna stać ludzka godność i troska.

Zrzut ekranu 2018-11-27 o 20.24.44Zdaję sobie sprawę, że w coraz większym stopniu stajemy się społeczeństwem informacyjnym i moim zadaniem jest dbanie o kulturę tej informacji oraz branie odpowiedzialności za emitowaną treść i komunikat, ponieważ u podstaw każdej społeczności i wspólnoty ludzkiej znajduje się język, a tym samym – aspekt komunikacji. Moim celem jest właśnie zmiana dominującego paradygmatu – informacji, która utraciła swoje podstawowe jakości i stała się jedynie towarem i nadanie jej pozytywnego kierunku wynikającego z powszechnych fundamentalnych ludzkich wartości.

Fenomen “nowych zdecentralizowanych mediów” i zmierzch monopolu informacyjnego “dużych korporacyjnych drapieżników” stwarza nową formułę, która polega na tym, że możliwym staje się odejście od mało twórczej formuły “czwartej władzy” kształtującej opinie i gusta na zasadzie masowości i “autorytetu”, który w praktyce sprowadza się do braku profesjonalnej alternatywy przy zachowaniu zawodowej rzetelności i stworzenie praktyk i nowoczesnych standardów dziennikarskich opartych na wiedzy o współzależności, współodpowiedzialności i współpracy.

MARCIN PINIAK – twórca wegekuchnia.com, dziennikarz. Tworzy „Opowieści znad noża” – o wielowymiarowości pokarmu i video felietony „Wege(s)tacja„. Napisał egzystencjalno – surrealistyczną powieść „17”. Interesuje go opowieść o ludzkiej pasji i twórczym aspekcie życia. Oryginalny smak naszej istoty. Tego szuka w kuchni i w dziennikarstwie.

Ostry noż, cięty język – to lubi. 😉

Wywiad i krótkie teksty o twórczości:

Zrzut ekranu 2019-07-22 o 11.49.10

%d blogerów lubi to: